Kategoria:
  Marka samochodu:
  Model:
  Pojemność:
	
 

Katalizatory samochodowe

Czym jest i jak działa?

Katalizatory samochodowe (mniej potocznie nazwane konwerterami katalitycznymi) to części w pojazdach, których zadaniem jest ograniczenie wydalania do atmosfery szkodliwych cząsteczek, zawartych w spalinach. W dalszej przeszłości były o wiele rzadziej stosowane. Ich popularność znacznie wzrosła, a właściwie została wymuszona, zmianą w przepisach. Ze względu na chęć ograniczenia produkcji tlenków azotu oraz tlenków węgla, obecność katalizatora samochodowego jako części układu wydechowego, to teraz szeroko stosowana norma. Początkowo instalowano je w pojazdach z silnikiem benzynowym z wtryskiem paliwa, ale z czasem stały się bardziej powszechne zarówno w tych z silnikiem o zapłonie samoczynnym (tzw. diesle). Na chwilę obecną używa się ich także do ciężarówek, lokomotyw oraz autobusów.

Wygląd zewnętrzny tej części samochodowej przypomina tłumik, który jest również elementem układu wydechowego. Ta blaszana puszka zawiera w środku drobne kanaliki, które strukturą mogą przypominać plastry miodu. Wnętrze to pokrywane metalami szlachetnymi (takimi jak platyna, rod czy pallad) za pomocą metody powierzchniowej lub galwanicznej. Związki te wchodzą w reakcję chemiczną z niechcianymi cząstkami w spalinach oraz nie dopuszczają, aby przedostały się one do atmosfery. Katalizatory samochodowe można podzielić na dwa rodzaje:

  • Katalizatory ceramiczne (z blokiem ceramicznym)
  • Katalizatory metalowe (z blokiem metalowym)

Najczęstsze awarie katalizatora

Katalizatory samochodowe to generalnie wytrzymałe urządzenia – bardzo często bywają narażane na niekorzystne warunki pracy. Pomimo tego, że muszą wytrzymać dużą zmianę temperatury, wilgoć czy nawet uderzenia, przeciętnie znoszą przebiegi rzędu 200 tysięcy km. Jednakże, czasami w części katalizatorów samochodowych pogarsza się jakość oczyszczania spalin. Z tego względu warto przeprowadzać regularne badania techniczne, które wykażą takie nieprawidłowości.

Katalizatory ceramiczne są zwykle o wiele bardziej wytrzymałe pod względem uszkodzeń mechanicznych, niemniej jednak w tych urządzeniach szybciej zużywa się ceramiczny rdzeń. Dzieje się to zwykle w wypadku urządzenia zamontowanego w pojazdach z silnikami, które zasilane są LPG, ale nie mają prawidłowo wyregulowanej instalacji gazowej.

Podobne usterki zdarzają się również w samochodach benzynowych w przypadku:

  • awarii układu zapłonowego – część paliwa może się spalać w katalizatorze, co negatywnie wpływa na jakość pracy urządzenia
  • uruchomienia silnika na tzw. zaciąg – szkodzi nagły wzrost temperatury spowodowany spalaniem się paliwa w katalizatorze
  • osiągnięcia optymalnej temperatury silnika i nagłego spadku np. podczas wjechania w kałużę wody – szybkie schłodzenie powoduje gwałtowne kurczenie się lub kruszenie struktur wewnętrznych.

Najczęściej wybierane katalizatory z naszej oferty:

Katalizator Audi

Warto jest zakupić taki katalizator, aby był on w pełni funkcjonalny, ale również i idealnie dopasowany. Pomimo tego, że rynek jest bogaty w takie urządzenia, warto wybrać firmę, która jest znana oraz renomowana. Katalizator Audi to pewność, że produkt wykonany jest z trwałych i solidnych materiałów z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Zobacz ofertę

Katalizator Ford

Każde takie urządzenie powinno być niezawodne, aby efektywnie ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Dlatego tak ważne jest, aby inwestować w produkty znanych marek. Tylko one będą poprawnie spełniały swoją funkcję. Katalizator Volkswagen, wyprodukowany przez specjalistów, posiada 12-miesięczną gwarancję.

Zobacz ofertę

Katalizator Volkswagen

Katalizator Ford to produkt pochodzący od znanego, godnego zaufania producenta, co gwarantuje trwałą, sprawdzoną konstrukcję oraz zastosowanie odpowiednich materiałów. Długoletnie doświadczenie oraz skuteczne rozwiązania zapewniają wysokiej jakości urządzenie, które będzie działać przez zauważalnie dłuższy czas.

Zobacz ofertę

PayPal